تاثیر ویتامین ها بر سلامت پوست

تاثیر ویتامین ها بر سلامت پوست

تاثیر ویتامین ها بر سلامت پوست

تاثیر ویتامین ها بر سلامت پوست

مصرف تمام ویتامین ها برای حفظ شادابی و جوان ماندن پوست ضروری به حساب می آیند علاوه بر پوست وجود ویتامین ها برای بدن بسیار لازم است لذا داشتن یک تغذیه‌ی مناسب از کمبود ویتامین جلوگیری می کند. در این نوشته  تاثیر ویتامین ها بر سلامت پوست افراد را بررسی خواهیم کرد.

 ویتامین A

نام دیگر این ویتامین بتاکاروتن یا رتینول می باشد. این رنگدانه‌ی نارنجی رنگ در بیشتر میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد و برای تقویت بینایی و زیبایی پوست لازم است.
ویتامین A کیفیت پوست را بالا می‌برد، سنتز کلاژن پوست را تحریک و پوست را ضخیم‌تر می‌کند. این ویتامین التیام‌بخش است و باعث احیای سلول‌های مرده می‌شود. ویتامین A در جگر، کره، لبنیات، زرده‌ی تخم مرغ، خیار، سبزیجات سبز رنگ، انواع ماهی‌ها و.... وجود دارد.

ویتامین B2

ویتامین B2 کیفیت بافت‌های پوستی را حفظ می‌کند همچنین B2 چربی‌ها و پروتئین را  به انرژی تبدیل می کند که درصورت کمبود آن پوست به ویژه در ناحیه لب‌ها ترک می‌خورد یا کشیده می‌شود.
این ویتامین در جگر ،تخم مرغ، میوه‌های خشک، قارچ، لبنیات، اسفناج ، نخودفرنگی، موز و گوشت وجود دارد.

ویتامین B5

ویتامین B5 با پیری پوست مقابله می‌کند و باعث احیای بافت‌های پوستی می‌شود.
مصرف این ویتامین برای افرادی که پوستی حساس و خشک دارند و همچنین زیبایی مو و ناخن‌ها مفید است. این ویتامین در زرده‌ی تخم مرغ، دانه‌های کامل، گوشت، ماهی‌ها، محصولات لبنی و .... موجود می باشد.

ویتامین B3

این ویتامین از پدید آمدن لکه‌های رنگی روی پوست جلوگیری می‌کند و مرطوب کننده‌ی خوبی به حساب می‌آید.

ویتامین C

ویتامین C را می‌توان ویتامین زیبایی هم نامید زیرا رنگ چهره را روشن می کند و موجب پاکسازی و حفظ طراوت و جوان سازی پوست می گردد. از مزایا دیگر این ویتامین می توان محافظت از پوست در برابر اشعه‌های ماورای بنفش را ذکر کرد.
ویتامین C در سبزیجات و میوه‌هایی مثل کیوی، اسفناج، انبه، کلم بروکسل، سیب‌زمینی، پرتقال، لیموترش، گریپ‌فروت، گوجه‌فرنگی و هلو وجود دارد.

ویتامین E

ویتامین E خواص آنتی اکسیدان، ضدالتهاب و مرطوب کننده  ی پوست را داراست و به دلیل دارا بودن خواص ضدرادیکالی، ویتامین ضدپیری فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود همچنین این ویتامین، پوست را برای قرار گرفتن در معرض آفتاب آماده می‌کند و مقاومت پوست را افزایش می دهد.
این ویتامین را می توان در گردو، سبزیجات سبزرنگ، عسل، کره، روغن جوانه گندم، ذرت و سویا یافت.

 

مطلب مفید : چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

109 بازدید

پاسخ دهید

We're glad you have chosen to leave a comment. Please keep in mind that comments are moderated according to our comment policy. Your email address is required but will not be published.